10 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE PIENIĘDZY OSOBISTYCH

Zarządzanie osobistymi finansami nie należy do najłatwiejszych zadań. Często zdarza się, że otrzymana niedawno wypłata w błyskawicznym tempie znika z konta, a problemem staje się nie tylko uregulowanie bieżących rachunków, ale nawet codzienne zakupy. W takiej sytuacji nie ma mowy o odłożeniu większej sumy na wymarzone wakacje czy zmianę samochodu na nowszy model. Warto zatem zadbać o swój domowy budżet, trzymając się 10 prostych zasad, dzięki którym nauczymy się, jak skutecznie oszczędzać pieniądze osobiste.

 

Codzienne zakupy z listą

Chociaż pomysł spacerowania po supermarkecie z kartką i długopisem może wydawać się staromodny, to jest to jedna z najskuteczniejszych metod na ograniczenie swoich miesięcznych wydatków. Badania konsumenckie niejednokrotnie udowodniły, że wchodząc do sklepu bez odpowiedniego przygotowania, kupujemy znacznie więcej niż potrzebujemy, a nierzadko również zapominamy o najważniejszych artykułach. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem dokładna analiza swoich potrzeb z uwzględnieniem tego, jakie produkty są nam niezbędne zarówno do przygotowywania posiłków, jak i sprzątania czy prania.

 

banknoty

Ekonomiczne opakowania

Często wybieramy produkty na podstawie ich ceny, nie zwracając uwagi na to, jak rozrysowuje się koszt danego artykułu w przeliczeniu na większe jednostki wagi czy objętości. W przypadku takich towarów, jak chemia gospodarcza czy też kosmetyki do higieny warto jednak wziąć pod uwagę, że prędzej czy później będziemy musieli zaopatrzyć się w kolejne opakowanie, a wybierając warianty mniejsze, zwyczajnie przepłacamy.

 

Media

Najwyższe opłaty dotyczą zazwyczaj kosztów zużycia energii elektrycznej. Z łatwością można je jednak zmniejszyć, pamiętając o wyłączaniu nieużywanych urządzeń i gaszeniu światła w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy. Dużą zmianę wniesie także wymiana tradycyjnych żarówek na modele LED, dobranie odpowiedniej taryfy u dostawcy prądu oraz kupowanie sprzętów AGD i RTV o klasie energetycznej A+ lub wyższej. Warto także przemyśleć zmianę abonamentu telefonicznego na niższy oraz rezygnację z telewizji satelitarnej na rzecz internetowej.

 

Naprawa zamiast wymiany

Kiedy wybór urządzeń elektronicznych nie był tak bogaty jak obecnie, większość z nich naprawiano, zamiast wymieniać je na nowe. Producenci elektroniki często przekonują nas, że naprawy są zupełnie nieopłacalne, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawdą, dlatego dobrym pomysłem będzie korzystanie z darmowej wyceny przed podjęciem decyzji o zakupie nowego sprzętu. Problem ten dotyczy także innych artykułów, jak chociażby odzieży czy obuwia, które można z łatwością odnowić, korzystając z niedrogich usług szewców i krawcowych.

 

Towar z drugiej ręki

Wiele produktów już po kilku dniach od zakupu przestaje wyglądać jak nowe. Dotyczy to chociażby zabawek dla dziecka czy odzieży. Jeśli niezbędny nam przedmiot nie ma charakteru osobistego, powinniśmy skłaniać się ku zakupieniu go z drugiej ręki, na przykład przez internet. Rozwiązanie to jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne – mniej rzeczy ląduje bowiem na śmietniku. Co więcej, w taki sposób możemy pozwolić sobie również na zakup towarów wyższej jakości, na które nie byłoby nas stać w przypadku nowych egzemplarzy.

 

Negocjowanie

Chociaż nie zawsze jest to możliwe, negocjowanie cen może okazać się doskonałym źródłem oszczędności. Nie dotyczy to oczywiście zakupów w supermarketach lub zaopatrywania się w pojedyncze sztuki wybranego towaru, jednak kupując na przykład używany samochód czy też hurtowe ilości innych produktów, warto podjąć przynajmniej próbę wynegocjowania niższej ceny. Przy dużych kwotach sprzedający często jest skłonny udzielić nam atrakcyjnego rabatu.

 

Uwaga na promocje

Wiele ofert, zwłaszcza tych głośno reklamowanych w telewizji, wiąże się z zakupem kilku sztuk tego samego produktu. Chociaż ich cena może wydawać się wtedy bardzo atrakcyjna, kupowanie na zapas artykułów spożywczych często kończy się wyrzucaniem ich do śmieci z powodu zbyt krótkiego terminu ważności. Dużą pułapką mogą okazać się także promocje typu 2+2, przy których zniżka naliczana jest od ceny regularnej. Analizując oferty cykliczne można bowiem łatwo sprawdzić, że znacznie taniej kupimy taki sam produkt podczas zwykłej promocji, niż akcji specjalnych.

 

Rezygnacja ze zbędnych przyjemności

Pomysł rezygnacji ze zbędnych przyjemności może wydawać się infantylny, jednak w rzeczywistości często zdarza nam się żałować pieniędzy wydanych na modny gadżet, obiad w drogiej restauracji czy najnowszy model telefonu. Wiele wydatków, które wydają się podnosić nasz komfort życia można tak naprawdę zastąpić podobną, lecz znacznie tańszą alternatywą, dlatego jeżeli zależy nam na oszczędzaniu, powinniśmy zrezygnować przynajmniej z części swoich zachcianek.

 

Analiza ofert rynkowych

Jeśli czeka Państwa kosztowny zakup, związany na przykład z koniecznością wymiany urządzeń AGD i RTV, mebli czy samochodu, to rozsądnym pomysłem będzie przeznaczenie odpowiedniej ilości czasu na dogłębną analizę ofert rynkowych oraz skrupulatne porównanie nie tylko jakości poszczególnych modelów produktu, ale także cen, jakie proponują nam różne sklepy czy prywatni sprzedawcy. W myśl idei oszczędzania, najważniejszą zasadą jest unikanie przepłacania.

 

Pożyczka na inwestycje

Wbrew pozorom dobrym pomysłem na oszczędności może okazać się wzięcie kredytu, jednak wyłącznie wtedy, kiedy celem zadłużenia jest zakup inwestycji. Przykładowo może to być mieszkanie na wynajem, z którego będziemy później otrzymywali regularne zyski. Jeśli Państwa problemem są trudne kredyty, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy są w stanie znaleźć rozwiązanie z każdej, nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji finansowej.

Panowanie nad własnym budżetem może wydawać się trudne, jednak wystarczy stosować się regularnie przynajmniej do kilku wyżej wymienionych zasad, aby w krótkim czasie odczuć znaczną różnicę w zasobności swojego portfela.